Dolina Pięciu Stawów Polskich z pewnością znana jest miłośnikom gór. Nic w tym dziwnego - jest bowiem miejscem niezwykle urokliwym.

Dolina położona jest na wysokości 1665 m n. p. m.

Stawy znajdujące się w tej dolinie to Wielki Staw, Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw oraz Staw Zadni. Uroki doliny były odkrywane przez turystów już na początku XIX wieku, jednak dopiero pod jego koniec wytyczono dokładne szlaki, którymi można poruszać się po dolinie. Trasy są zróżnicowane pod względem długości oraz trudności - z pewnością więc każdy turysta znajdzie tu taki szlak, który będzie dla niego idealny.

dolina-5stawow2

Mimo iż trasy nie wymagają od turystów wcześniejszych przygotowań pod względem fizycznym ( za wyjątkiem tras na Kozią Przełęcz i Orlą Perć, które są zdecydowanie trudniejsze), spacerowicze mogą mieć z nimi problem.

Jeżeli panujesz wybrać się do Doliny Pięciu Stawów Polskich bardzo prawdopodobne jest, że zatrzymasz się w schronisku PTTK położonym w Dolinie. Ciekawostką może być to, że jest to najwyżej położone schronisko w Polsce, znajduje się bowiem na wysokości 1670 m n. p. m. Warto je odwiedzić chociażby dlatego, że w bardzo bliskiej odległości od niego znajduje się Siklawa - największy tatrzański wodospad.