Artykuł będzie o tym, dlaczego warto i wręcz należy dbać o czystość w górach.

czyste tatry

Co roku Tatry odwiedza ok. 3 ml turystów, wyobraźmy sobie, że każdy zostawia po sobie malutki papierek... Nasze kochane Tatry stałyby się w bardzo krótki czasie ogromnym wysypiskiem śmieci.

Czy wiesz, jak długo rozkładają się odpady?

- Papier - 6 miesięcy!
- papierki po cukierkach - 450 lat!
- plastik - od 100 do 1 000 lat!
- papieros, niedopałek - 5 lat!
- guma do żucia - 5 lat!
- puszka po żywności - 10 lat! Puszka po napojach - 1 000 lat!
- szkło - nie rozkłada się wcale!

Zanim wyrzucisz gdziekolwiek śmieć, zastanów się 5 razy i pomyśl, że planeta, którą niszczysz służy nie tylko tobie.

Synatropizacja

Powszechnym problemem w Tatrzańskim Parku Narodowym jest zainteresowanie śmieciami przez dzikie zwierzęta. Tutaj warto wspomnieć o procesie synatropizacji. Zwierzęta zatracają swoją dziką naturę przez szukanie pożywienia w pobliżu osad ludzkich, grzebią w śmietnikach i bawią się śmieciami. Zastanawiałeś się czasem, dlaczego w TPN przy szlakach nie ma koszy na odpady? To już znasz odpowiedź. Dlatego zabieraj śmieci ze sobą.

Znane są przypadki, gdy małe zwierzątka np. kuny wchodziły do porzuconych plastikowych butelek i nie mogąc z nich wyjść zdychały w męczarniach. Widzieliście kiedyś orzechówkę? Można ją spotkać nad Morskim Okiem. To ptaszek o charakterystycznej orzechowej barwie nakrapianej biało z przodu. Początkowo żywił się on głównie nasionami limby. Orzechówka przechowuje nasionka w swoich licznych "spiżarniach" i często o nich zapomina, dlatego przyczynia się do rozsiewania limby i zarazem do rozsiewania tego gatunku ptaków. Niestety obecnie orzechówka czatuje na resztki pożywienia, bo tak łatwiej. Bardzo lubi frytki...
Niedźwiedzie to kolejne zwierzęta, które zatraciły się w poszukiwaniu pożywienia i odpadków w pobliżu skupisk ludzkich. Zagubił się dystans dzikiej zwierzyny do ludzi i kilkakrotnie kończyło się to odstrzałem (w Tatrach Słowackich). Znamy przecież przykład niedźwiedzicy Magdy Roztoczanki, która dokarmiana przez turystów całkiem zbliżyła się do budynków. Została wywieziona do Zoo i niestety zdechła w krótkim czasie.

Pamiętaj zatem - nie zbaczaj ze szlaków, nie dokarmiaj zwierząt, nie wyrzucaj śmieci! 3-4 lipca 2015 odbędzie się akcja Czyste Tatry 2015, która ma na celu zmianę świadomości Polaków i zachęcenie ich do wielkiego sprzątania Tatr. Cykl reportaży "Moje Tatry" będziemy mogli obejrzeć w czerwcu i lipcu w TVP2.