Jak wiadomo Podhale to obszar w dużej części zalesiony, podgrzybki, prawdziwki czy rydze to tylko niektóre z grzybów, które możemy spotkać w tutejszych lasach.

Jesień już za pasem, ta astronomiczna rozpoczęła się 23 września, cała przyroda rozpoczęła swoje przygotowania do zimowego snu. Jesień jest to czas, w którym w lesie zaczynają pojawiać się duże ilości grzybów. Rozpoczyna się wielkie grzybobranie.

W Polsce zwyczaj grzybobrania to wielowiekowa tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenia. W dawnych czasach był to ważny element życia szlacheckiego. Współcześni poszukiwacze przejęli zamiłowanie od swoich ojców i dziadów. Każdy z nas jako dziecko na pewno choć raz był na grzybach.

Kiedy wybrać się na poszukiwania?

Grzybów szukać można praktycznie przez całe lato i początkiem jesieni, lecz właśnie jesień to okres wzmożonego występowania. Na wędrówkę po lasach w poszukiwaniu "podgrzybków" najlepiej wybrać się z samego rana po deszczowej nocy, wtedy właśnie mamy największe szanse na znalezienie wielu okazów. Zabieramy dobre wodoodporne buty nożyk i ruszamy do lasu.

Gdzie nie wolno zbierać grzybów?

Wszyscy grzybiarze powinni pamiętać o tym, że grzybów nie wolno zbierać na terenie Parku Narodowego. Zgodnie z prawem, wszystko co rośnie w parku jest pod ochroną, chodzi nie tylko o grzyby ale o całą roślinność. Złamanie tego zakazu grozi wysokim mandatem, dlatego warto upewnić się gdzie ruszamy na poszukiwania.

Zatem gdzie można wybrać się na grzybobranie na Podhalu

Pierwszą z lokalizacją są lasy w Witowie, gdzie najczęściej występują podgrzybki i rydze. W Zakopanem grzybów można szukać na Gubałówce, jest to obszar nienależący do TPN i spokojnie można je tu zbierać, jest to jednak miejsce intensywnie odwiedzane, więc chcąc coś znaleźć należy wyruszyć wcześnie rano. Czarny Dunajec, znajduje się tu jeden z największych kompleksów leśnych na Podhalu, można tutaj znaleźć dużo grzybów, lecz należy też uważać gdyż ze względu na dużą powierzchnię łatwo jest się tu można zgubić. Kolejną z lokalizacji pełną grzybów są Gorczańskie lasy, na poszukiwania tu można wybrać się od kilku stron, od Nowegotargu, Rabki, Łopusznej, lub Ochotnicy Górnej, należy jednak pamiętać, że znajduję się tutaj Gorczański Park Narodowy, gdzie zbieranie grzybów jest niedozwolone.

O czym należy pamiętać?

Wybierając się na grzybobranie należy pamiętać, aby do lasu nie wchodzić samemu i zawsze mieć przy sobie naładowany telefon, ułatwi to nam odnalezienie drogi w przypadku zabłądzenia. Jeżeli posiadamy taką możliwość najlepiej szukać grzybów z osobami dobrze znającymi teren. Koleją rzeczą jest odpowiednie ubranie, warto zadbać o dobre wodoodporne buty, gdyż przemierzając las możemy napotkać różne przeszkody np. podmokłe tereny. Dobrą praktyką jest także używanie nożyka, chodzi o to aby grzyba nie wyrywać tylko odciąć pozostawiając grzybnie (korzenie) w ziemi, zapewnia to dalszy wzrost grzybów w tym miejscu.

Jakie grzyby zbierać?

Osoby, które mają doświadczenia w grzybobraniu doskonale wiedzą, które grzyby można zbierać, a które są trujące. Wszyscy ci, którzy nie mają doświadczenia, lub są niepewni, co do zbieranych grzybów powinni wyposażyć się w atlas grzybów, lub jeśli to możliwe zabrać ze sobą kogoś kto się na tym zna. Pamiętajmy, że nie wolno zbierać grzybów, co do których nie jesteśmy pewni, może mieć to bardzo nieprzyjemne skutki!

Mamy nadzieje, że wskazówki zawarte powyżej pomogą wam w grzybobraniu. Życzymy owocnych zbiorów i pełnych koszyków

Źródła:

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3548499,gdzie-mozna-isc-na-grzyby,id,t.html?cookie=1

Foto:

Modraszek - http://fotogalerie.pl/

https://wiklina.wordpress.com

Igor Shpilenok - https://shpilenok.wordpress.com