Od niedawna w Tatrzańskim Gościńcu dostępne jest mini spa „Dychnij SE”. Znajdują się tu m.in. bieżnia i rowerek stacjonarny, gabinet masażu oraz dwie sauny: fińska i infrared. W tym artykule skupimy się właśnie na saunach, opiszemy jakie właściwości dla zdrowia mają „gorące kąpiele”, dla kogo są one zalecane oraz jak poprawnie korzystać z sauny.Sauny dostępne w mini Spa "Dychnij SE"

W Tatrzańskim Gościńcu nasi Goście do dyspozycji mają dwie sauny: tradycyjna, sucha nazywana również fińska oraz infrared, w której wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone.Sauna sucha - fińska.

Dla Skandynawów stanowiąca receptę na długie i zdrowe życie. Całe pomieszczenie wykonane z drewna, które odporne jest na wysokie temperatury i nie powoduje oparzeń przy kontakcie z ciałem. Dzięki drewnianej konstrukcji podczas nagrzewania odczuwalny jest dodatkowo przyjemny aromat, który relaksuje i odpręża. Temperatura wewnątrz wynosi w granicach 60 – 90 stopni Celsjusza w zależności od nagrzania, a wilgotność powietrza waha się pomiędzy 10 – 15%. Dzięki niskiej wilgotności nawet tak wysoka temperatura nie jest groźna i nie powoduje poparzeń. Głównym elementem jest tutaj elektryczny piec, który nagrzewa całe pomieszczenie, wyłożony jest specjalnymi kamieniami, które po polaniu wodą poprzez wydzielanie pary wodnej podnoszą odczuwalną temperaturę w saunie.


Sauna na podczerwień - infrared.

Podobnie jak w saunie suchej całe pomieszczenie wykonane jest z drewna, które tworzy przyjemny klimat wewnątrz. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma saunami jest sposób w jaki nagrzewa się ciało, o ile fińskiej temperatura przejmowana jest z powietrza, tak w infrared wykorzystane są promienie podczerwieni, różni się też ogólna temperatura, która w tej drugiej jest niższa i waha się pomiędzy 30 – 60 stopni. Specjalne lampy wytwarzają elektromagnetyczne promieniowanie podczerwone, które nagrzewa bezpośrednio ciało, a nie jak w saunach tradycyjnych powietrze. Dzięki niższej temperaturze infrared, zalecana jest dla osób, które czują się niekomfortowo w saunie suchej.


Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Całkowity czas korzystania z sauny powinien trwać około 1,5 h, na co składa się zarówno nagrzewanie jak i chłodzenie, odpoczynek. Przed gorącą kąpielą należy skorzystać toalety, dokładnie opłukać całe ciało pozbywając się ewentualnego kremu lub zabrudzeń, oraz dokładnie wytrzeć się, gdyż sucha skóra poci się szybciej.

Do sauny powinno się wchodzić nago lub w ręczniku, stroje kąpielowe są nie wskazane ze względu na sztuczny materiał, z którego często są wykonane. Należy również pozdejmować elementy biżuterii, gdyż nagrzany metal może powodować oparzenia skóry.

Kąpiel w saunie powinna składać z dwóch etapów powtarzanych 2-3 w zależności od samopoczucia. Pierwszym etapem jest nagrzanie się, a następnie odpowiednie schłodzenie , które powinno trwać co najmniej tyle co nagrzewanie. Czas przebywania w saunie jest to kwesta osobista , która zależna jest od samopoczucia, lecz optymalny czas to ok. 10 min., osoby bardziej wprawione mogą przebywać dłużej. Bardzo ważne jest, aby po gorącej kąpieli powoli i dokładnie schłodzić ciało, bez tego pobyt w saunie nie ma większego sensu, a może być nawet szkodliwy. Odpowiednie chłodzenie to: przerwanie utraty ciepła, ułatwienie dopływu krwi do serca, zwiększenie nasycenia krwi tlenem, oraz przyjemnie psychiczne odczucie odświeżenia.


Jakie właściwości ma sauna?

Gorące kąpiele oraz odpowiednie chłodzenie hartuje i zwiększa odporność organizmu na choroby, poprawia przemianę materii, pobudza krążenie krwi, zmniejsza napięcie mięśniowe, oczyszcza organizm z toksyn poprzez wzmożone pocenie się, oczyszcza skórę, głównie ze starego naskórka, oraz powoduje psychiczne odprężenie.

Kiedy nie należy korzystać z sauny?

Sauna nie jest wskazana dla osób przewlekle chorujących, głównie na choroby zakaźne, w tym problemy ze skórą, posiadających rany otwarte, lub zadrapania, z których wydobywa się krew, niewydolność i choroby związane z układem krążenia oraz problemami z sercem. Z uwagi na to, że seans w saunie bywa wyczerpujący, nie powinno się korzystać po wzmożonym wysiłku fizycznym.